Prvi čovek koji je digao glas protiv svakog novog rata, protiv trke u naoružavanju bio je Josip Broz Tito. On je ratovao zajedno sa narodom. On je video stradanja ljudi, žena, djece. On je video paljevine kuća. Tito je video krv i patnje i sve strahote koje rat nosi sa sobom. Da ne bi ljudi još jednom unijeli u narode nova stradanja, novu smrt, on se zajedno sa državnicima nekih zemalja, u prvom redu sa predsednikom Egipta Naserom, kao i sa predsednikom Indije Nehruom, suprotstavio svima onima koji u borbi za prevlast u svijetu prete čovečanstvu novim ratom, prete da ga unište. Ova trojica državnika bili su pokretači Pokreta nesvrstanosti. Oko tog pokreta okupilo se u prvo vreme oko 25 državnika na prvoj konferenciji nesvrstanih u Beogradu. Odavde su upućena upozorenja državnicima velikih zemalja i zahtev da se prekine sa pretnjama i trkom u naoružavanju. Ovo upozorenje nije ostalo bez rezultata, pogotovo što je Pokretu nesvrstanih pristupilo oko stotinu država.

Pokret nesvrstanih odigrao je u ovom vremenu istorijsku ulogu. Hladni rat zamenjen je kontaktima političkih ljudi. Zamenjena je trka u naoružavanju putem razgovora. Umjesto pretnji prešlo se na razgovore i rešavanja problema putem miroljubive koegzistencije. To je bilo ono što je Tito predlagao. Da bi sprečio ovaj svetski sukob, Tito je uložio veliki trud i zato je svijet Tita prihvatio kao velikog svetskog državnika. Ljudska pamet je kratkog vjeka, ali vjerujem da će istorija ocjeniti značaj Titove uloge u sprečavanju jednog tako opasnog rata kakav bi bio neki novi atomsko-nuklearni rat.

Srećom, do rata nije došlo, ali je podjela svijeta ostala. I dalje je ostala konfrontacija između podjele svijeta na vojne blokove. Prvo je stvoren Atlantski vojni pakt koji bi trebalo da brani svet kapitalizma, kao i da ruši i sruši komunističke države, da ih razbije i pretvori u plen kapitalističkog sveta. Da bi odbranile sebe, zemlje komunističke orijentacije stvorile su svoj odbrambeni vojni blok zvani Varšavski ugovor. Počeli su sada i jedni i drugi brojati koliko ko od njih ima tenkova, aviona, topova i raznih drugih oružja koja ubijaju, i dalje su se spremali. Za razmišljanje je šta se dešava u ljudima pre nekoliko godina, da bi pobedili fašizam zajedno su sedeli: Staljin, Čerčil i Ruzvelt i dogovarali se. Zato su uspeli i pobedili. A sada su to dve suprotne strane. Strane koje rade da unište jedna drugu. Ne vide da bi uništile sve, cjeli svijet.

Nikola